Badatel 42 studií o rouškách

Původní článek 18. 9. 2020

Krásný den vespolek


Dezinformační web Badatel vydal článek, který má údajně shrnovat 42 vědeckých studií prokazujících neúčinnost roušek jakožto preventivního opatření při současné pandemii. Ba dokonce je označuje za nebezpečné.


Článek najdete na stránce
https://www.badatel (.) net/42-vedeckych-studii-podla-ktorych-ruska-nie-su-ani-ucinne-ani-bezpecne/ , ale nějak netoužím pro to, aby byl proklik na tento dezinformační obsah algoritmicky funkční, proto odstraňte závorky, abyste si jej mohli přečíst. V obsahu článku shrnuje autor poznatky studií a závěrem  z nich vyvozuje závěry o neefektivitě a nebezpečnosti roušek. Celý článek nakonec zakončuje seznamem studií, které sloužily jako zdroj informací.

Co kdybych Vám ale řekl, že autor do zdrojů přikládá studie, které s tím, co sám píše vůbec nekorespondují?
Inu, pojďme se o tom přesvědčit.



1. https://www.medrxiv.org/con.../10.1101/2020.03.30.20047217v2
Studie, která ještě neprošla procesem "peer-review", porovnává N95 respirátory s chirurgickéými maskami.
Neobsahuje nic, co by potvrzovalo obsah autorova článku.


2. https://wwwnc.cdc.gov/eid/article/26/5/19-0994_article
Přímo odporuje tvrzením autora. Autor misinterpretuje výsledky meta-analýzy a tvrdí, že podle této studie nemají roušky vliv na přenos nemoci a tím ignoruje fakt, že účel roušek v této situaci není ani tak ochránit nositele, nýbrž kvůli bezpřiznakové inkubační době zredukovat rozptyl kapének nositele. A jak tvrdí ve svém závěru i sama metastudie, I když rouška neochrání před přímou nákazou, tak ve spojení s mytím rukou může být dobrým prostředkem v době šíření respiračních chorob.


3. Studie shledává masky efektivními během běžného setkávání. Nenaznačuje žádná rizika.


4. Opět studie, která porovnává efektivitu Chirurgické roušky s N95 respirátorem, u zdravotního personálu. Rovněž nic o nebezpečnosti.


5. Opět studie, která porovnává efektivitu Chirurgické roušky s N95 respirátorem, u zdravotního personálu. Rovněž nic o nebezpečnosti.


6. Metastudie, která rovněž nijak nepodporuje tvrzení v článku.


7. Pilotní studie, na 32 zdravotnících zkoumající symptomy a nakažení nachlazení. Za sledované období došlo jen ke dvěma případům nachlazení ve sledovaných skupinách. Nelze vyvodit žádné výsledky a autor uvádí, že je nutný další výzkum. Zároveň nepotvrzuje, ani nenaznačuje žádné riziko při nošení.



8. Studie, která považuje respirátory za velice účinné. Opět nic, co by dokazovalo autorova tvrzení.


9. Studie, která sleduje efektivitu respirátorů a roušek, a shledává je efektivními. Rovněž nic o nebezpečnosti.


10. https://aaqr.org/articles/aaqr-13-06-oa-0201.pdf
První studie, která se nevěnuje efektivitě, ale bezpečnosti, a shledává 4 různé druhy pracovních masek bezpečnými, a splňujícími zdravotní protokoly.


11. https://bmjopen.bmj.com/content/5/4/e006577.long
Porovnává efektivitu bavlněných roušek oproti chirurgickým. Shledává chirurgické účinějšími, ale nezpochybňuje celkovou efektivitu roušek obecně. Rovněž nezmiňuje žádná rizika.


12. 
Není Studie, pouze popis N95 respirátoru


13. https://academic.oup.com/cid/article/65/11/1934/4068747
Opět studie, která porovnává efektivitu Chirurgické roušky s N95 respirátorem, u zdravotního personálu. Rovněž nic o nebezpečnosti.

14. 
Opět studie, která porovnává efektivitu Chirurgické roušky s N95 respirátorem, u zdravotního personálu. Rovněž nic o nebezpečnosti.


15. 

Není vědecká studie, pouze článek. Článek pojednává o tom, že pro veřejnost jsou lepší chirurgické roušky, než respirátory kvůli náročnosti používání.


16. 
Stejný odkaz, jako číslo 14.


17. https://www.jstage.jst.go.jp/article/bio/23/2/23_61/_pdf/-char/en 
Porovnává filtry (!!) několika high-end respirátorů. Nijak nezpochybňuje efektivitu obecně, ani nic o nebezpečnosti.


18. https://link.springer.com/article/10.1007/BF01658736
Nesouvisí s tématem.


19. https://link.springer.com/article/10.1007/BF01658736
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC2493952/pdf/annrcse01509-0009.pdf
Nesouvisí s tématem.


20. Tato studie opět nesouvisí s tématem.


21. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4480558/
Nesouvisí s tématem. Shrnuje používání chirurgických masek na operačním sále, stejně jako číslo 18. 19. a 20. neshledávají dostatek důkazů o neefektivitě.


Vážení přátelé, myslím, že pro obraz nám polovina odkazů stačí...Ve zbylých naleznete praticky totéž a v mnoha případech jsou v odkazech informace, které autorova tvrzení přímo vyvrací...
Jaký je tedy verdikt? Autor článku jej napsal čistě podle sebe a přiložil náhodné zdroje, které našel. Pravděpodobně je ani nečetl a pokud ano, silně je misinterpretoval.


Článek bych tak označil za čistě dezinformační a nepřináší žádné důkazy o neefektivitě nošení roušek, stejně jako nepřináší žádné důkazy o jejich nebezpečí.
Za sebe podotknu, že je velice důležité nosit roušky správně, měnit je, nedotýkat se jich kolem úst a nosu, NOSIT JE I PŘES NOS (!!!) a důkladně je po každém použití dezinfikovat (převařit, přeprat atp. pokud se bavíme o podomácku šitých).


Takže přátelé, noste roušky, nevěřte dezinformacím od lidí jako jsou v Badateli, a spolu to zvládneme..


Iluminátor

Vytvořte si webové stránky zdarma! Tento web je vytvořený pomocí Webnode. Vytvořte si vlastní stránky zdarma ještě dnes! Vytvořit stránky